Girişim ve Yatırımınızı Olumlu Etkileyecek 9 Basit Kural

 

      Günümüzde bir çok yatırım ve girişim kanalları mevcuttur . Bu kanallar devlet tarafından da oldukça güzel şekilde desteklenmektedir. Yatırım ve Girişim pazarı yelpazesi o kadar geniştir ki bu pazarın artı ve eksi yönleri çok fazladır . Bu gün ki yazımda sizlere bu eksi durumlara düşmenizi azaltacak bir kaç yazılı olmayan kurallardan bahsedeceğim .

İyi Bir Zaman Yönetimi

   Girişiminizde zaman çok önemlidir . İşlerinizi iyi bir şekilde planlayıp iyi bir şekilde zaman planı yapmalısınız . Zaman içerisinde atacağınız  adımlar belli olmalı ve bu adımları zamanı geldiğinde atmalısınız . Planlamanız size zaman kazandıracaktır . İşinize ne kadar zaman ayırırsanız bu zaman sizin işinize kalite ve özen olarak geri dönecektir .


Yazılı İş Planı Yapmalısınız

     
      Bir çok yatırım ve girişimi olan kişilerde yazılı iş planı olmayanların başarısız olduğu gözlenmiştir . Yazılı planınız Yatırımınızda doğru atmanız için Girişiminizde ise kuracağınız iş ile ilgili tüm adımları barındırmalıdır . Bu size nasıl bir yol izleyeceğinizin öncüsü olacaktır . Bu yazılı adımları stratejiniz haline getirirseniz işinizde oldukça başarılı olacaksınız.

Pazar Araştırması Yapmalısınız


        Yatırım ve girişiminizi yapmadan önce , pazar araştırması yapmak oldukça önemlidir . Pazar araştırması yapmak yatırımınızın kar oranı hakkında bilgi , girşiminizde ise işin karlı olup olmadığını ve işin önü ne kadar açık olduğunu anlamanızda size yol gösterecektir .
       Pazar araştırması yapmamak size rekabetten habersiz bırakacaktır ve hedeflediğiniz müşteriye ulaşmanıza uzaklaştıracaktır . Pazar araştırması yapmak işinizin davamlılığını sağlayacak önemli bir faktördür .

Yakınlarınızın İş ve Yatırımınıza Müdahalesini Engellemelisiniz


        Aile ve arkadaşlarınızın yatırım ve girişiminize müdahale etmesi sizin fikir ve görüşleriniz açısından olumlu olmayacaktır . Onların bu eylemde fikir sahibi olması sizin alacağınız kararlara gölge düşürecektir. Tabi ki fikir ve görüşler alıncaktır fakat bunlara göre yön vermeniz kafanızı karıştıracaktır. Ve planladığınız kağıt üzerindeki eyleminizi zora sokacaktır . 
Yapacağınız Girişim ve Yatırıma Sermaye Ayırmalısınız

        Yatırm ve girişimde bulunurken bir sermayeniz muhakkak olmalıdır . Kendi işinizi ve yatırımınızı yapmak güzeldir fakat oldukça masraflı bir iştir . Hesapta olmayan bir takım harcamalarla karşılaşabilir ve planlamadığınız durumlarla karşılaşabilirsiniz .

Tecrübeli ve İşi Bilen İnsanlarla Çalışmalısınız

      Tecrübeli ve daha önce bu faaliyette bulunmuş kişilerle çalışmak size bu yolda büyük ışık olacaktır . Sizinle aynı düşünceleri paylaşıyor ve düşünüyor olmaları sizi işiniz ve yatırımınızde güzel noktalara getirecektir . Sizinle aynı düşünüp , planlayıp ve uygulamaları sizi de işinizde mutlu edecektir . Siz dahi bu işte tecrübesiz olsanız bu insanlar sayesinde hem kendi işinizi yapacak hem de tecrübe sahibi olacaksınız . Bu yolda yaşayacağınız sorunlarda çözüm bulacak kişiler ise bu bahsettiğimiz tecrübeli kişilerdir . Bu işte takım çok önemlidir ve takımınızı iyi kurmanız sizi başarıya taşıyacaktır .

Ekip Olarak İlerlemelisiniz

      Bu yolda önünüze çıkacak zorlukları tek başınıza çözmek oldukça zordur . Her işin zorlukları vardır bu yapacağınız işte de zorluklar olacaktır . Başarılı bir görevlendirme ile üstesinden gelemeyeceğiniz zorluk yoktur . Ekip halinde ilerlemek hem zaman olarak  hemde vereceğiniz hizmet olarak oldukça size fayda sağlayacaktır . Tek başınıza yapacağınız işler olsa da bunu ekiple yapmak size iyi sonuçlar kazandıracaktır . Planlarınızı Eyleme Geçirmelisiniz

     Kağıt üzerinde yaptığınız planlar kağıt üzerinde kalmamalıdır . Bu planları ertelememeli ve vaktinde yapmanız sizi daha ileriye taşıyacaktır . Planları vaktinde hayata geçirmek hedef kitlenize daha da yaklaşmanıza bir adımdır .

Kenidinizi İşinize Vermelisiniz

        Kendinizi işinize vermelisiniz . Aklınızla fikrinizle heşeyiniz ile işinize fokuslanmak sizi başarılı kılacaktır . Bu yaptığınız hizmete ve yatırımda kendini belli edecektir . Her aklınıza geleni işinize uyulamak kendinizi işinize vermek değildir . Bu yöntem sizin bir süre sonra hedeften çıkmanıza sebep olacaktır . Kendinizi doğru oklarla işinize odaklayıp hedefe yöneltmelisiniz . İşiniz sizi her gün heycanlandırmalı ve kesinlikle bu heycanınızı yitirmemelisiniz .
       

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski