Kişisel Gelişim İçin 7 İpucu

Kişisel gelişim ömür boyu süren bir yolculuktur. Kişisel gelişim yolcuları hayatlarını zenginleştirmek için kasıtlı olarak yola çıkan insanlar, daha mutlu, daha başarılı ve daha iyi ilişkilere sahip olduklarını bilinmektedir.

Bu yazıda kişisel gelişimin iş hayatınızda neden önemli olduğunu açıklıyoruz ve kişisel gelişim yolcuğuna çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını listeliyoruz.

Kişisel gelişim neden bu kadar önemli?

İş hayatı , arkadaş ortamı , aile ve bir çok ortamda sizi pazarlayan doğrudan Kişisel gelişimdir . Kişisel gelişim hayatınız boyunca sizi mutluluk ve başarıya taşıyan şüphesiz ki birinci kuraldır . Belki bir Profesör olamazsınız belki bir Bilim insanı olamazsınız ama şu bir gerçektir ki siz bu insanlara kalitenizle ilham veren bir model olabilirsiniz . Belki de bir profesörün bir sunumunda bir konu olabilirsiniz . Kaliteli kişisel gelişimiz ile çevrenizdeki gençlerin , çocuğunuzun geleceğine şekil verecek büyük bir ışık olabilirsiniz .

Bazen kendini geliştirme veya kendini gerçekleştirme olarak adlandırılan kişisel gelişimin amacı, kişinin alışkanlıklarını, davranışlarını, eylemlerini ve tepkilerini geliştirmektir. Bazı kişisel gelişim örnekleri şunlardır.

  • Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmek
  • Erteleme dürtüsünün üstesinden gelmeyi öğrenmek
  • Egzersiz ve sağlıklı bir diyetle vücudunuz için orada olmak için zaman ayırın.
  • Tembellik alışkanlığını kırmayı öğrenmek
  • Daha düşünceli olmayı öğrenmek
  • Daha sorumlu olmayı öğrenmek
  • Yeni beceriler geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek
  • Zihniyetinizi değiştirme
  • Daha olumlu bir tutum benimsemek

Kişisel Gelişim Stratejileri

Herkesi kişisel gelişim stratejisi farklı olsa da gidilecek yol aynıdır . Yolculuğa başlamak için gereken bazı alışkanlıklar edinmemiz lazımdır . Bunları sizin için sıralıyoruz.

1. Öğrenmeyi Sev ve Devam Et

Öğrenme yeteneği ve arzusu, profesyonel olanlar da dahil olmak üzere hayatınızın birçok alanı üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek güçlü becerilerdir. Öğrenme, okuma veya çalışma yoluyla geleneksel anlamda veya dinleme yoluyla daha kişiler arası bir anlamda gerçekleşebilir. Her iki durumda da, kişisel gelişimin çok önemli bir yönüdür.

2. Zamanınızı gönüllü olarak harcayın

Gönüllü fırsatlar, iyi şeyler yapmanın, yeni beceriler öğrenmenin ve değerli bir bakış açısı kazanmanın harika bir yoludur. Gönüllülük sırasında, gönüllü bir koordinatörün size öğretmek isteyeceği beceriler vardır, ancak aksi takdirde asla öğrenemeyebilirsiniz. Başkalarına yardım etmek, empati yeteneğinizi geliştirerek ve dünya görüşünüzü genişleterek kişisel gelişiminize de yardımcı olabilir.

3. Seyahat Edin Yeni Kişi ve Yerler Tanıyın

Seyahat etmek ve yeni kişiler tanımak size mükemmel bir kültür aşılayacaktır . Her tanıyacağınız yeni kişi sizin için bir hazine , her yeni yer ise sizin için yeni bir kütüphane olacaktır . Farklı kişiler ve yerler sizin gelişiminizin yanı sıra ruh sağlığınız ve hayata motive olmanıza büyük yardımcı olacaktır.

4. Yaratıcı Olmalısınız

Yaratıcılık, kişisel gelişim ve gelişimin önemli bir yönü olan öz farkındalığı teşvik eder. Yaratıcılığın faydalarını deneyimlemek için özellikle yetenekli bir yaratıcı olmak gereksizdir. Dans etmeye, çizmeye, yazmaya, fotoğraf çekmeye, müzik çalmaya, hareket etmeye veya başka bir yaratıcı kovalamaca seçmeye karar verirseniz, yaratma eyleminin katartik olduğunu ve nihayetinde nihai sonuçtan çok daha önemli olduğunu göreceksiniz.

5. Sağlığınızı bir öncelik haline getirin

Kişisel gelişim özveri ve öz disiplin gerektirir. Bu, kolay olandan ziyade sizin için neyin iyi olduğuna öncelik vermek anlamına gelir. Vücudunuzu dikkatli ve saygılı bir şekilde tedavi etmek, bireysel gelişiminizin önemli bir parçasıdır.

6.Yaşamınızı Değerlendirin

Kendinize bazı sorular sormalısınız . Bazen soracağınız sorular sizin yaşamınıza yön verdiğini göreceksiniz . Mesela 'Şuan da hayatım nasıl' sorusunu kendinize sık sık sormalısınız bundan sonra ise 'Nasıl olsun isterdim' sorusunu sorun . Ve nasıl olmasını istiyor iseniz istediğiniz gibi olun .

7. Zamanınızı Yönetin

Vakit Nakittir Derler ya hani . İşte tam o konudayız . Kişisel gelişiminiz için Vakit çok önemlidir . Vaktinizi yönetmek ve değerlendirmek sizlerin elindedir . Mesela günde on iki saat uyumak bir insan için sağlıklı birşey kesinlikle değildir . Fakat kimse o sıcacık yatağından çıkmak istemez değil mi . Saatlerce uyumak isteriz falan . Ama şu da bir gerçektir ki bir vücut için 6 saat uyku yeterlidir . Diğer size kalan 6 saatte neler öğrenmezsiniz ki ? Küçük bir kitap bitirebilirsiniz mesela.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski