Yatırımcı Görüşmelerinde Beden Dili Nasıl Kullanılmalıdır?


Yatırımcılarla görüşürken beden dilinin nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmek her girişimcinin ve girişimci adayının bilmesi gereken temel becerilerdendir. Beden dili aslında iletişimin önemli yönlerinden bir tanesidir. Konuşurken beden dili kullanımı sayesinde sözler ve duygular desteklenir.

New York Times, beden dilinin iş hayatında ve görüşmelerde ilk intibaa olan katkısı %60 ile %80 olduğunu söylüyor. 

Ayrıca Mehrabian tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise beden dili kullanımı sayesinde konuşulan ve söylenenlerin etkisinin %55’e kadar çıktığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca ton ve sözlü mesaj iletişiminin ise sadece %38’ini ve %7’sini oluşturmaktadır. 

Beden dilinin bu kadar etkisi ve katkısı mevcut olduğundan, potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek için de kullanılması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Ayrıca yeni yatırımcıları etkileyebilmek ve ikna etmek için de beden dili kullanılabilir. 

Girişim sahipleri, daha fazla yatırım sermayesi elde edebilmek için beden dilini etkili bir biçimde kullanmayı öğrenmelidir. Peki ama nasıl?

Beden Dilinin Önemi

Beden dili, sözsüz beden ifadeleridir. Konuşma sırasında eşlik eden duruş, jest ve mimikler, tavırlar, hareketler ve fiziksel davranışların bütününe beden dili nedir. Beden dili kullanarak konuşmanızı, fikrinizi destekleyebilir, kendinize olan güveninizi karşı tarafa hissettirebilirsiniz. 

Olumsuz beden dili kullanımı, konuşmacının dürüst, kendine güvenen veya anlattığı şeylerden emin olmadığını gösterebilir. Bu durumda konuşmacının dikkate alınmamasına veya fikirlerine güvenmediğini karşı tarafa hissettirirse olumsuz sonuçlar oluşabilir. 

Yatırımcı sunumu sırasında, fikirlerinizi destekleyici ve ilgi çekici hale getirebilmek için beden dilinden destek almanız sizin faydanıza olacaktır. Beden dili sayesinde kendisine güvenen, kendinden ve söylediklerinden emin biri olarak görünmeniz sizi ve fikirlerinizi güçlendirecektir.

Yatırımcıların Tutkunuzu Hissetmesine İzin Verin 

Yatırımcı sunumu aslında duygusal bir iştir ve sunum sırasında yatırımcıları, desteklemeleri gereken önemli bir girişime veya fikre sahip olduğunuzu anlatıp, satmanız gerekir.

Çoğu yatırımcı, bir girişimcinin tutkusunu ya da eksikliklerini uzaktan hissedebilecek analitik karakterdedir. Yatırımcılar, sunumun mantık tarafına bakmadan önce kararlarını kendi fikirleri ve cesaretleriyle onaylarlar bu sebeple de aslında beden dili ile fikirlerinizi desteklemek yatırımcıları etkileyebilmek için çok önemlidir. Beden dili, yatırımcılar ile aranızda duygusal bağ kurmanıza olanak sağlayan bir anahtardır. 

Jest ve mimiklerinizi dengeli bir şekilde kullanarak, girişiminizle alakalı bilgileri ve verileri anlatırken göstereceğiniz coşku ve heyecanı destekleyebilirsiniz.

Amacınız, vücudunuzun anlattıklarınızla tutarlı olmasıdır. Kendinize olan güveninizi yatırımcılara hissettirmeniz gerekmektedir. Sonuçta yatırımcılar size veya girişiminize paralarını emanet edecekler. 

Tutarlı Bir Mesaj Satın

Neden yatırımcılarla konuşurken beden dilini nasıl kullanacağınızı bilmek önemlidir?

Yatırımcıların konuşmalarınızla beden diliniz arasında bir bağlantı hissetmesi gerekmektedir. 

Colgate Üniversitesi’nde elektroansefalografi (EEG) kullanılarak yapılan bir araştırma, kişinin tutarsız düşünceler dinlediği zaman veya jest ve mimiklerin konuşulan mesajla çeliştiğini gördüğü zamanki beyin reaksiyonlarının benzer olduğu ortaya koyuyor. 

Yatırım yapmasını istediğiniz bir yatırımcıya tutarsız mesaj göndermek istemezsiniz değil mi?

Yatırımcıların birçoğunun beden dilinize ve konuşmanıza inanması daha olasıdır. Her fırsatta yatırımcılara beden dilinizi kullanarak doğru mesaj vermeye hazır olmalısınız.

Yatırımcılar şirketinizin ürün veya hizmetinden endişe duydukları bir anda, yatırımcılar için hoş görünmeyeceği ve alaycı görünebileceği için o sırada gülümsemek pek de uygun olmaz. 

Tutarlı bir mesaj vermek isterken karşılaşacağınız en büyük engellerden bazıları aslında insan olarak başkalarına karşı bıraktığımız izlenimin kötü yargıçları olmamızdır.

İkinci olarak, yatırımcı sunumu sırasında hissedilen baskı da uyumsuz davranışlar sergilemenize sebep olabilir. 

Doğru izlenimi nasıl yaratabileceğinizi öğrenmek ve baskı altındayken bile buna göre hareket edebilmek için sürekli olarak iyi bir mentörle pratik yapmanız veya kendi videolarınızı kaydedip izleyerek çalışmanız gerekir. 

Yatırımcılar, güvenilir ve yetenekli görünmeniz için sözlerinizin ve beden dilinizin tutarlı olmasına güveniyor. 

Güven Yaymak

Her girişimci, anlattıklarında ve verdiği mesajlarda yetkili ve güvenilir biri olduğunu gösterecek sözlü ve sözlü olmayan ipuçlarını yatırımcılara verebilmeyi öğrenmelidir. Otoriteyi göstermenin en etkili yolu yatırımcılara güven aşılamaktır. Alçak sesle konuşarak, dik durarak, başınızı dik ve omuzlarınızı geride tutarak yatırımcılara karşı güveninizi açıkça gösterebilirsiniz. 

Diğer beceriler gibi, yatırımcılara yaptığınız sunum sırasında vasıfsız veya kibirli görünmemek için kendinize olan güveninizi dengelemeyi de öğrenmelisiniz.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, yatırımcıların ürünü veya hizmeti satın almadan önce sizi satın alması gerektiğinden, açıklık, sıcaklık, sevilebilir ve empati sinyallerini de sunumuza dahil etmeniz gerekmektedir.

Yatırımcının Ruh Halini Öğrenin

Yatırımcılara sanal bir toplantıda, yönetim kurulu odasında veya bir sahnede konuşma sırasında veya şahsen satış konuşması yaparken, vereceğiniz mesajları onların tepkilerine göre ayarlamanız ve vücut dillerini öğrenmeniz gerekmektedir. 

Konuşmanız, kitlenizin bir sohbete nasıl katıldığına derinden bağlıdır. Sunumunuzu yaptığınızda, katılım düzeyi gördüğünüz ilgili, anlaşmayı ve mesajınızın ne kadar iyi karşılandığını gösterebilir.

Mesajınızı yatırımcılarınıza iletmek için beden dilini nasıl okuyacağınızı öğrenmek de size düşüyor. Bedensel anlaşma işaretleri, mesajınızı devam ettirebilmeniz için aynı enerji seviyesine ayak uydurmanız konusunda sizleri bilgilendirir. 

Gerginlik ve kopukluk olduğunda, devam etmeden önce dinleyicilerle tekrar bağlantı kurmaya özen gösterin. Katılımı genellikle bir soru aracılığıyla onaylayabilir veya mesajınızı anlayıp anlamadıklarını öğrenebilirsiniz.

Günün sonunda, konuşma ve beden dilinin ikili kanallarında yatırımcılarla aranızdaki iletişimin en önemli adımıdır. Beden dilini iletişimde görmezden gelmek, iyi bir konuşma yapmanızı mahvedebilir. Bu nedenle yatırımcılarla beden dilini nasıl kullanacağınızı bilmeniz çok önemlidir. 

Beden Diliyle Yatırımcıları Nasıl Etkilersiniz? 

Yatırımcılarla baştan sona olan etkileşiminiz, fon sağlamanız veya yeni yatırımcılar bulmanız gerekip gerekmediğini önemli ölçüde etkileyecektir. 

Amacınız hem fikirlerinizle hem de beden dilinizle yatırımcıların onayını gizlice almak olmalıdır. 

Çarpıcı bir yatırımcı sunumu için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilir ve firmanız için yeni yatırımcılar elde etmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Beden dilinizin ve tutumunuzun da sizin kadar anlatıcı olduğunu unutmayın.

Etkileyici Bir İlk İzlenim Yaratın

İlk izlenimde pek çok şey dengede kalıyor bu sebeple ilk izlenimi mükemmel yaratabilmek için çok az şey var. Çoğu yatırımcı, ilk yedi saniyede güvenilir, yetkin veya kendinden emin olup olmadığınıza karar verebilir. Bu nedenle, her ne pahasına olursa olsun mükemmel bir ilk izlenim sağlamanız gerekmektedir. Belki size göre yanlış yaklaşıyor olabilirler ama çok güçlüler. Potansiyel yatırımcılarla birlikte görüşmeniz sizin için bir çıkış yolu olacaktır, ancak size güvenmediklerinde, onları fikrinize dahil etmek için çok zorlu bir göreviniz olacaktır.

Yatırımcıların, girişimcilere karşı olan ilk izlenimlerine dayalı olarak yargıç gibi verdikleri anlık kararları kontrol etmeye çalışmak belki umutsuz bir dava gibi görünebilir. Yine de aşağıdakileri yaparak ilk izlenim üzerinde kontrol altına alabileceğiniz rolü gereğinden fazla vurgulamak da zordur.

Tutum Önemlidir: Doğru Tavrı Takınmaya Özen Gösterin

Odaya girmeden önce yapmak istediğiniz sunuma en uygun tavrı belirleyin. Kazanmış bir zihniyetle odaya girin ve duygularınızı yüz ifadelerinize yansıtın. 

Davete Gider Gibi Şık Giyinin

Giyim için belirli bir format yoktur ve bu sektörünüze göre değişir ancak yatırımcılara karşı etkileyici bir görünüm yaratmak için şık ve temiz bir kıyafet seçin. Müşterilerinize veya yatırımcılara istediğiniz imajı iletmek için saç, makyaj, parfüm veya takılarınızın uyum içinde olmasına özen gösterin. 

Nasıl giyindiğinizin etkisi tahmin ettiğinizden büyük olabilir, bu yüzden yatırımcılarla beden dilinizi nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenirken bu kriteri de listenize ekleyin. 

Duruşunuzla Güven Verin

Duruşunuz, durumunuz hakkında karşı tarafa birçok bilgi verir. Vücudunuzu çok sıktığınızda, enerjiniz düşük ve kendinize güveniniz yok gibi görünür. Bir toplantı veya görüşmede omuzlarınız ve sırtınız dik, yatırımcılara enerji ve coşku yayarak girmeniz gerekmektedir.

Göz Teması Kurun

Göz teması, yatırımcılarla gerçekten ilgilendiğinizi gösterir. Odağınızı, güveninizi yansıtmak ve potansiyel iş ortaklarıyla derin bir bağlantı ve uyum geliştirmek için göz teması kurmaya özen gösterin. Ustaca kullanılmalı ve bir bakış kadar da kısa veya garip görünmemelidir. 

El Sıkışmada Ustalaşın

Temas, sözsüz iletişimin en ilkel ve en güçlü işaretlerinden biridir. İnsanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur, kısa bir anlık dokunuş bile insani bir bağ kurmanıza olanak sağlayabilir.

Bir el sıkışma, insan dokunuşu yaratmanın en etkili yollarından biri olabilir. Etkileyici ve güçlü bir etki yaratmak için ek sıkışmayı törensel bir araçtan daha bağlayıcı hale getirmeniz gerekmektedir. Bazı araştırmalar, el sıkıştığınızda insanların sizi hatırlama olasılığının iki kat arttığını göstermektedir. Aslında insanlar el sıkıştıkları insanlara karşı daha arkadaş canlısı ve samimi olurlar. Olası yatırımcılarla tanıştığınızda, güçlü ve emin bir şekilde ellerini sıkın ve el sıkışmanın o sihri yapmasına izin verin.

Yatırımcılarla beden dilini kullanmayı öğrenirken bu basit ipucunun önemini anlayın. Daha etkili bir el sıkışması için aşağıdaki yönergeleri izleyin.

Ellerinizin el sıkışmak için serbest olduğundan emin olun

Elinizi avuç içiniz yana bakacak şekilde uzatın

Karşı tarafın elini sıkıca sıkın ancak fazlasından kaçının

Doğrudan yatırımcının gözlerinin içine bakın ve gülümseyin

Avuç içi teması kurduğunuzdan emin olun

Ellerinizi bırakmadan önce konuşmaya başlayın, “Tanıştığımıza memnun oldum” bir sohbeti başlatmak için yeterlidir.

Yatırımcılarla olan etkileşimlerinizin tamamında, hikaye anlatma becerinizin her şey olduğunu unutmayın. 

Elleriniz Sözlerinize Eşlik Etsin

El hareketleri güveni artırmaya yardımcı olabilir ve konuşmanın daha doğal bir şekilde akmasına izin vermenin yanında dinleyicileri de etkileyebilir. Gizli eller karşı tarafa gerginlik hissi yaratır ve güvenilmez görünmenize sebep olur. Tarihi işaretler gizli ellerin silah taşıyabileceğine işaret ediyor ve bunun da insanların bilinçaltında tehlikenin hatırlatıcısı olarak yer ettiği söylenmekte.

Konuşmaya eşlik ederken eller kullanılmadığında, kollar bel hizasında olmalıdır. Hareketi doğrudan seyirciye dönükken yatay merkezli bir konumdan üretmek genellikle en iyisidir.

Yatırımcılara vereceğiniz mesajları güçlendirmek için mutlaka jestlerinizi kullanın. Avuç içlerinizi döndürerek veya samimiyet göstererek bir noktayı fiziksel olarak gösterebilirsiniz. Yatırımcı görüşmelerinde gerilim, saldırganlık veya savunmaya geçtiğinizi düşündürecek hareketler sizlerin imajına ve beğeninize mal olabilir. Bunları en aza indirmeli veya tamamen kaçınmanız gerekmektedir. 

Genel olarak yakaları gevşetmek, takılarla oynamak, ellerinizi ovuşturmak veya saçlarınızla oynamak gibi gergin olduğunuzu gösterebilecek hareketlerden kaçınmalısınız.

Farkında Olmadan Agresif Görünmeyin

İki elin de belde durması, genellikle korkutucu ve saldıran olarak yorumlanan güçlü ve iddialı bir poz olarak yorumlanabilir. Parmakla işaret etmek ve yumruk sıkmak gibi saldırgan görünebilecek hareketlerden kaçınmalısınız. Yatırımcılara karşı, kollarınızı bağlamak veya aranıza bir eşya koymak kendilerini istenmeyen veya korunması gereken biri ve siz de kendinizi savunuyormuşsunuz gibi hissetmelerine sebep olabilir.

Sunum veya görüşme boyunca hoş ve memnun görünmek için vücudunuzu açmalı ve yatırımcılarla doğrudan görüşmelisiniz. El hareketleriniz potansiyel ortaklarınızla iletişim kurmanızın harika bir yolu olabilir. El hareketleriniz ne kadar fazla olursa, yatırımcılar konuşmalarınızda o kadar enerji hissederler. Hareketleriniz sayesinde coşkulu görünebilir ve dinleyicilerin daha iyi odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, her konuda olduğu gibi dengeyi kurmalısınız. Jest ve mimiklerde aşırıya kaçmak inandırıcılığınızı ve güçlülüğünüzü azaltır. 

Enerjinin el ve kol hareketleri ile ilginç bir denklemi vardır. Coşkulu görünmek için jestlerinizi kullanabilirsiniz. Öte yandan, özellikle ellerinizi omuzlarınızın üzerine kaldırdığınızda aşırı hareket yapmış olacağınızdan düzensiz ve daha az güçlü görünebilirsiniz.

Liderliğinizi ve Otoritenizi Gösterin

Yatırımcılar sadece girişiminize veya fikrinize değil aynı zamanda girişimcinin otoritesine ve samimiyetine de bakarlar. Bu nedenle vücut sinyallerinizle sıcak, samimi görünmeli ve yatırımcılarla bağlantı kurabileceğinizi onlara hissettirmelisiniz. Birlikte çalışmaktan zevk alacakları ve mali durumlarına güvenebilecekleri girişimcilerde bu sinyalleri bulmak isterler.

Yaklaşılabilir olmak, dostluğu ve iş birliğini işaret ettiği için samimiyetinizi gerçek bir gülümseme ile gösterebilirsiniz. Yatırımcılara karşı beden dilinizi nasıl kullanacağınızı pratik ederken hiçbir detayı atlamamaya çalışın.

Gülümseme yavaşça olmalı ve göz kenarlarına kadar ulaşmalıdır çünkü sahte gülümsemeler asla göze ulaşmaz ve kolayca fark edilebilir bu da sizin kaybetmenize sebep olur. Yatırımcıların sorularına ilgi gösterdiğinizi onlara göstermek için avuç içlerinizi açık tutmaya özen gösterin. Dinlediğinizin hissettirmek için başınızı hafifçe eğebilirsiniz. Ayrıca bir fikir sizi heyecanlandırdığında başınızı sallayarak onu onaylayın.

Beden diliniz sayesinde yatırımcılara karşı atacağınız her adım, yatırımın kilidini açacak bir anahtar olabilir. Bir konuşmada kendinize güvendiğinizi taklit etmek yerine, konuşmaya kendinize güvendiğinizi hissettirecek şekilde hazırlanarak gidin. Fikirlerinizi ortaya koyarken başınızı dik tutun, jest ve mimiklerinizin yatırımcıları etkilemesine fırsat verin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski