Kablosuz Şarj Nedir ? Çalışma Sistemi Nasıldır ? Cihaza Zarar Veriyor Mu ?

Günümüzde Teknoloji hızla ilerlemektedir ve insanların teknolojiden beklentileri oldukça yükselmiş durumdadır . Uçan arabalardan tutunda hayatımızın değişik yerlerinde yer alacak bir çok robot teknolojilerinden bile bahsedilirken beklentinin yüksek olması oldukça normaldir . Bu konumuzda ise başta Nikola Tesla'nın en büyük hayali ve insan oğlunun şarj konusunda bir kabloya takılı kalmadan şarj etme teknolojisi olan kablosuz şarj cihazlarını , çalışma sistemlerini , fayda ve zararlarını ele alacağız .Kablosuz Şarj Nedir ?

Son zamanlarda oldukça popüler olan bir çok fiziksel mağaza ve internet ortamında karşımıza çıkan bu Kablosuz şarj cihazları nedir ? Günümüzde dikkat çekici ve en büyük tercih sebebi kablosuz şarj edebilmek olan bu cihaz PowerBank sistemi ile çalışmakta olup sadece cihazdan cihaza kablosuz şarj transferi sağlamaktadır . Yani tamamen kablodan kurtulmuş olmadığımız anlamına gelmektedir . 

Kablosuz Şarj ve Nikola Tesla

Kablosuz şarj teknolojisi evveliyatına bakıldığında pekte yeni bir teknoloji olmadığını görüyoruz . Nikola Tesla bu yönde araştırmaları nereden baksak yüz yıl öncesine dayanmaktadır . Fakat Tesla bu araştırmasını evlere kablosuz ve ücretsiz elektrik ulaştırma olarak kullanmıştı. Bu sebepten dolayı ise yatırımcıların ilgisini çekmemiş ve günümüze ulaşmamıştır . Günümüzde bu proje daha küçük planlarla hayata geçirilmiştir .

Çalışma Sistemi Nasıldır? Nasıl Çalışır?

Kablosuz Şarj istasyonundaki sistem tamamen indüksiyon bobini ile donatılmış olup kablolu değilde  kablosuz şarj transferini bu sistem gerçekleştirmektedir . Yani kısacası bu istasyonda büyük bir manyetik alan oluşmaktadır . Cep telefonlarımızda bulunan entegre devreler sayesinde ise bu manyetik alanda oluşan elektrik entegre devrelerdeki bobinler ile elektriğe dönüşüyor ve cihazımız şarj oluyor .

Kablosuz Şarj Cihaza Zarar Verir Mi ?

Peki son yılların en dikkat çekici teknolojisi cihaza zarar veriyor mu ? Kablosuz şarj istasyonunda bulunan manyetik alan çok düşük düzeydedir . Cihazınızın bataryasına ulaşacak kadar kısa bir menzili vardır . Haliyle cihazınıza zarar vermemektedir . Fakat kablosuz şarj istasyonundan cihazı sürekli kısa süreler için ayırmanız kablolu şarjda olduğu gibi telefonunuzun bataryasını olumsuz etkilemektedir . Kablosuz şarj istasyonu kablolu şarja göre daha yavaş şarj etmektedir .


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski